Наші фахівці проводять безкоштовну індивідуальну консультацію по підбору та застосуванню продукції за телефоном

Захворювання попереково-крижового відділу хребта.

Остеохондроз, протрузія, остеофіти, грижа, спондильоз, люмбалгія, радикуліт, нестабільність поперекового відділу - ось неповний перелік наслідків попереково-крижового остеохондрозу, що тягне за собою серйозний збій від роботи статевих органів до порушення рухливості нижніх кінцівок.Поговоримо про один з лордозів - поперековий відділ хребта.

За кількістю хребців він менший за шийний відділ, їх всього п'ять.Але структура їх відрізняється від шийних хребців.Так склалося фізіологічно, що поперековий відділ несе найбільше навантаження в порівнянні з іншими відділами хребта.Тому хребці цього відділу найбільші за своїми розмірами.Вони не мають ні додаткових хрящових кілець (як шийні хребці), ні підтримуючих ребер (як грудні), ні опори (як в крижовому відділі кістки тазу).Єдина підтримка поперекових хребців - це зв'язки і м'язи спини і живота.

І чим сильніший черевний прес, тим більша і надійніша підтримка хребців поперекового відділу.Чим слабкіші черевні м'язи, тим більше ймовірності появи болів у поперековому відділі хребта, викликаних надмірним навантаженням на хребці, а конкретніше на міжхребцеві диски.А якщо ви ще й спите на животі, то м'язи черевного пресу стають в'ялими і з часом може з'явитися весь набір наслідків остеохондрозу.Як правило, людей з посиленим поперековим лордозом (вигином) частіше за інших турбує поперековий і попереково-крижовий остеохондроз з усіма витікаючими наслідками.

У поперековому відділі найчастіше «зношуються» міжхребцеві диски.Варто дати незвичне для кожного дня навантаження (підняття тяжкості, незручне присідання або поворот, навіть вібрація, як в транспорті) - і може утворитися:

  • затискання нервового корінця (супроводжується запаленням, зміною чутливості, до паралічу), біль;
  • екструзія, протрузія, грижа міжхребцевого диска, біль;
  • дегенерація хребців (спондильоз) з формуванням кісткових розростань (остеофітів), затискання нервових корінців, біль;
  • затискання судин, порушення циркуляції крові з усіма наслідками подачі крові до органів і тканин, порушення трофіки, розвиток хронічних захворювань.

А також розглянемо, на що впливає порушення міжхребцевих сегментів поперекового (люмбального) відділу, які прийнято у лікарів позначати буквою латинського алфавіту L.

Що стосується затискання і обмеження нервових корінців.

Від поперекового сплетіння (гілка 12 грудного і 1-4 поперекових нервів) виходять кілька гілок, які підходять до певних областей в організмі і забезпечують їх чутливість та працездатність:

ТXII – LI клубово-підчеревний нерввеликий поперековий м'яз, квадратний м'яз спини, сідниця, широка фасція стегна, надлобкова область;велика і поперечна фасція живота, підчеревна область, внутрішній косий м'яз живота, пірамідний м'яз, надлобкова область
LI клубово-паховий нервклубовий і квадратний м'яз попереку, косий м'яз живота, пахова і лобкова область, зовнішні сечостатеві органи
LI – LII статево-стегновий нерввеликий поперековий м'яз, сім’яний канатик, м'яз, що піднімає яєчко;шкіра стегна трохи нижче пахової зв'язки, широка фасція стегна, калитка (у жінок соромітні губи), верхньомедіальна поверхня стегна
LII-LIII латеральний шкірний нерв стегна (чутливий)шкіра, клітковина, широка фасція латеральної і передньо-зовнішньої поверхні стегна, пахвинна зв'язка, черевна порожнина;великий поперековий м'яз
LII – LIVзамикаючий нервмедіальна сторона хребців, малий таз, внутрішня частина стегна, тазостегновий суглоб
LII – LVстегновий нерв, найбільший в поперековому сплетінні

клубовий і великий поперековий м'язи, широка фасція стегна, клубовий, великий і малий поперекові м'язи, гребінцевий, кравецький, чотириглавий м'язи, медіальна колодочка стопи, медіальна поверхня гомілки


Люмбаго, люмбалгія, люмбоішалгія, радикуліт, радикулоішемія та ін. - це все наслідки попереково-крижового остеохондрозу.І основний симптом всіх цих наслідків - біль.

Адже що таке радикуліт?Це запалення спинномозкових нервових корінців в результаті затиснення, обмеження міжхребцевими дисками.І всюди, де проходить гілка нерва, буде порушена чутливість, виражений різкий сильний біль до неможливості рухатися.

Розглянемо ще таке поняття, як нестабільність хребців попереково-крижового відділу хребта.Надзвичайно неприємний наслідок остеохондрозу.Порушується амортизаційна функція.Як тільки хребет отримує сильне навантаження, хребці перестають фіксуватися диском.Хребці стають «мобільними».Це набутий стан хребта, над яким, як правило, неодноразово «попрацювали фахівці» саун і доморощені «знавці» мануальної терапії.Не дозволяйте ходити ногами по вашому хребту!

Буває в результаті неодноразових «зривів» спини, після перелому куприка, мікротравм, у жінок після пологів.Такі ненавмисні порушення хребта супроводжуються протрузіями або грижами в поперековому відділі хребта.

За що ж відповідає поперековий відділ.Органи черевної порожнини, сечостатеві органи, кишківник, нижні кінцівки, включаючи м'язи і вени.Тобто, якщо виникають коліти (кишкові болі в животі як результат запального процесу слизової оболонки товстого кишківника), розлад кишківника (в тому числі запори), слабкість черевної стінки, виникнення пупкових і пахових гриж, утруднення дихання, захворювання сечостатевої системи (їх багато,чоловічі та жіночі захворювання, захворювання сечового міхура і сечоводів), варикозні розширення вен, набряки, порушення кровообігу (аж до відмови органів від роботи) - не виключайте таку причину як остеохондроз попереково-крижового відділу хребта з його наслідками.

І завжди пам'ятаємо:

Перша дія - звернення до лікаря з метою отримання допомоги.

Друга - згадуємо причину виникнення захворювання з метою її усунення або уникнення в подальшому.

Третя - згадуємо народне прислів'я «Береженого Бог береже» з метою застосувати її до себе.

Кілька загальних правил, як зберегти спину здоровою:

  1. Рівномірно навантажуйте обидві руки при підйомі і носінні тяжкості, а якщо сумка одна, несіть її по черзі в різних руках або на різних плечах.
  2. Важке піднімайте з рівною спиною, як це роблять штангісти.
  3. Також, подібно штангістам, одягайте пояс для спини перед навантаженнями (підняття тяжкості, тривала вібрація, наприклад в транспорті, стрибки і т. ін.).
  4. Уникайте протягів і переохолодження, а при необхідності захистіть поперек, одягніть зігріваючий пояс для спини.
  5. Тренуйте м'язи черевного пресу і спини.

Декілька легких вправ, які зміцнюють м'язи попереку.


Давайте пам'ятати одне застереження: будь-яке лікування має проводитися за призначенням і під наглядом лікаря.Тому навіть найпростіші процедури погоджуйте зі своїм лікарем або інструктором.

Бажаємо Вам в доброму здоров'ї здійснювати свої найсміливіші плани!

Автор ТМ "СТАН" всі права захищені.

Копіювати текст дозволяється за умови посилання на дану статтю.

Відповіді на питання / Задати питання

Задайте своє питання